fbpx

11 problemów z jakimi borykają się świeżo upieczone mamy i jak im zaradzić

Okres poporodowy jest cudownym przeżyciem dla każdej mamy. Po 9 miesiącach oczekiwania mamy w końcu przy sobie nasze długo oczekiwane dziecko. Jednak większość świeżo upieczonych mam, zamiast cieszyć się obecnością maluszka, cierpi na wiele nieprzyjemnych dolegliwości poporodowych, na temat których trudno znaleźć wiarygodne informacje w mediach, a większość lekarzy przed nimi nie ostrzega. Najczęściej młode mamy zaciskają zęby i cierpliwie czekają aż problemy rozwiążą się same. Niestety, jeśli nic z tym nie zrobimy, może to jedynie spowodować ich pogorszenie się.

Do najbardziej znanych należą:

1. Nietrzymanie moczu oraz stolca i gazów

Jest chyba najczęstszym problemem, który dosłownie spędza młodym mamom sen z powiek. Wywołany jest dysfunkcją mięśni dna miednicy oraz innych mięśni tułowia które powinny razem współpracować.  Przypadłość ta często zdarza się podczas czynności wysiłkowych, takich jak: śmiech, kaszel, kichanie lub podczas wykonywania ćwiczeń. Podobnie jest również ze zbyt częstym oddawaniem moczu. Wydalanie moczu więcej niż 8-10 razy dziennie oraz konieczność częstego oddawania moczu w nocy jest dolegliwością, na którą cierpi wiele kobiet. 

Chociaż problem ten występuje u większości kobiet po porodzie, nie jest to normalne, a ćwiczenia Kegla (świadome zaciskanie krocza), do których kobiety się odwołują, nie zawsze pomagają. Wiedz jednak, że można to skorygować odpowiednimi ćwiczeniami mięśni głębokich brzucha, miednicy i pleców, w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi.

2. Diastasis Recti – czyli uciążliwy brzuszek po ciąży

Jeśli zauważysz, że linia środkowa twojego brzucha jest wypukła lub kilka miesięcy po porodzie nadal masz brzuszek, jak w 6 miesiącu ciąży, to najprawdopodobniej masz do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha (Diastasis Recti), czyli tzw. ,,sześciopaku’’. Mięśnie proste brzucha składają się z dwóch symetrycznie położonych części, oddzielonych od siebie “kresą białą”, która w wyniku rosnącego brzucha – rozciąga się. Im większa odległość między nimi, tym trudniejsze jest to do wyleczenia. Aby uniknąć bólu pleców, miednicy oraz zapobiec powstaniu inkontynencji, ważne jest, abyś spróbowała zmniejszyć powstały rozstęp już parę tygodni po porodzie. Zrób to koniecznie zanim znowu zajdziesz w ciążę! Z każdą kolejną ciążą będzie gorzej, a z czasem może spowodować to poważniejsze problemy.

3. Opadanie narządów miednicy. 

Jeśli po porodzie odczuwasz ciężkość, ból lub dyskomfort w pochwie, twoje narządy miednicy mogły się osunąć. Opadanie narządów miednicy (macicy, pęcherza moczowego i odbytu) może być skutkiem ciężkiego porodu, słabych mięśni dna miednicy i brzucha, czy wykonywania nieprawidłowych ćwiczeń podczas ciąży. Jest wiele rzeczy, nad którymi musisz popracować, aby pomóc wyleczyć tę uciążliwą dolegliwość, ale wykonując odpowiednie ćwiczenia możesz przyśpieszyć okres rekonwalescencji. Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie tej dolegliwości poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zarówno w ciąży jak i po porodzie, oraz unikanie ćwiczeń, które mogą spowodować ten problem.

4. Blizny i zrosty po cięciu cesarskim.

Cesarskie cięcie, jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu dostarczenie jednego lub więcej noworodków. Przeważnie wykonuje się je z konieczności, gdy poród naturalny narażałby zdrowiu lub życiu matki i dziecka. Pomimo tego, że cesarskie cięcie jest względnie bezpieczną procedurą, jest to jednak poważna operacja. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym może dojść do wielu powikłań między innymi problemów ze zrostami i blizną po cesarskim cięciu.

Zrosty to nici kolagenu, które tworzą się w ciele po operacji, urazie, infekcji lub zapaleniu. Niestety, rzadko się o nich mówi ponieważ są one częścią naturalnego procesu gojenia i nie ma sposobu, aby zapobiec ich tworzeniu się. Operacje w celu usunięcia zrostów powodują, że powstaje ich więcej. Zrosty wyglądają jak pajęczyny pokrywające narządy lub jak białe nylonowe pasma wewnątrz jamy brzusznej. Te silne pasma kolagenu mogą ograniczać przepływ krwi oraz funkcjonowanie mięśni oraz narządów wewnętrznych,  które zostały nimi otoczone. Mogą powiązać razem tkanki i narządy, powodując ból. Dlatego delikatne masowanie zarówno blizny po cesarskim cięciu jak również mięśni brzucha jest bardzo ważne.

5. Przepuklina. 

Niezależnie od tego, czy rodziłaś w sposób naturalny czy przez cesarskie cięcie, może okazać się, że po porodzie pojawi się na brzuszku przepuklina. Po urodzeniu dziecka kobiety najczęściej doświadczają przepukliny pępkowej lub pooperacyjnej. Ta pierwsza powstaje na skutek rozciągnięcia mięśni brzucha i rozstępu kresy białej, która łączy dwie części mięśnia prostego. Z kolei przepuklina pooperacyjna pojawia się w okolicy blizny po cesarskim cięciu i najczęściej związana jest z nieprawidłowym gojeniem się blizny. Podobnie jak w przypadku rozszczepienia mięśni prostych brzucha ważna jest profilaktyka, czyli odpowiednie przygotowanie mięśni brzucha do porodu oraz właściwie dobrane ćwiczenia rekonwalescencyjne w przypadku zabiegu usuwającego przepuklinę.

6. Bóle krzyża i miednicy

Niestety bóle krzyża i miednicy (najczęściej spojenia łonowego) są częstą dolegliwością podczas ciąży oraz po porodzie. Przyczyniają się do tego zarówno fizjologiczne, jak i biologiczne skutki ciąży i połogu. Podczas ciąży zmienia się twoja postawa, co umożliwia prawidłowy wzrost dziecka, ale niestety u większości mam powoduje bóle pleców i stawów w okolicach miednicy. Aby ułatwić poród, nasz system endokrynalny produkuje hormony, które rozluźniają ścięgna i wiązadła, co może przyczynić się do bólów bioder, pleców i miednicy.

Wyżej wspomniane dolegliwości poporodowe mogą być również wywołane osłabieniem mięśni głębokich brzucha i miednicy, rozszczepieniem mięśni prostych brzucha, opadaniem narządów miednicy.

Zmiany trybu życia świeżo upieczonej mamy, która odpoczywając podczas ciąży, czy opiekując się niemowlakiem, spędza większość czasu na kanapie, może pogorszyć tę dolegliwości. Dlatego aby uniknąć bólu pleców i miednicy, ważne jest, abyś zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie dużo się ruszała.

 7.  Rozszerzone żebra i trudności z oddychaniem

Podczas ostatniego etapu ciąży dziecko zajmuje w twoim brzuchu dużo miejsca, wypychając wszystkie twoje narządy jamy brzusznej do klatki piersiowej. Aby je pomieścić, żebra zostają przesunięte do przodu, przez co zwiększa się objętość klatki piersiowej. Zarówno żebra, narządy jamy brzusznej jak i przepona mogą utknąć w tej pozycji, powodując trudności w oddychaniu, zwłaszcza wzięcie głębokiego oddechu. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe oraz rozluźnienie przepony i przywrócenie narządów do stanu naturalnego może przywrócić zdolność normalnego i łatwego oddychania.

 8. Bolesne krocze po porodzie

Twoje krocze przeznaczone jest miedzy innymi do pięknego rozciągania się podczas porodu. W przypadku, gdy dojdzie do pęknięcia czy nacięcia, o ile szwy nie zaostrzą problemu, powinno to bardzo szybko się zagoić. Jednak wiele matek cierpi z powodu bólu krocza, hemoroidów czy bolesnego współżycia, wiele miesięcy po porodzie. Może to być wywołane blizną, którą – podobnie jak bliznę po cesarskim cieciu – należy masować. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające również mogą przynieść ulgę. Chociaż wiele kobiet odbywa pierwszy poród bez tego typu komplikacji, odpowiednia pielęgnacja tej okolicy ciała może uchronić nas przed nieprzyjemnościami podczas kolejnej ciąży.

9. Hemoroidy

Są różne powody tej bolesnej dolegliwości W naszym przypadku pojawienie się hemoroidów jest głównie przyczyną słabych mięśni dna miednicy oraz tułowia, które nie są w stanie kontrolować ciśnienia wewnątrzbrzusznego, który wzrasta podczas ciaży wraz ze wzrostem dziecka oraz które wytwarza się podczas parcia np. kiedy mamy zatwardzenie . Tej sytuacji nie ułatwia fakt, że zarówno kobiety w ciąży jak i po często mają problemy z opróżnieniem się. Wzmocnienie mięśni dna miednicy może pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości raz na zawsze.

10. Depresja poporodowa i wahania nastroju

Malutkie dziecko bez względu na to, jak bardzo jest oczekiwane i kochane, może wywołać stres u przemęczonej mamy. Biorąc pod uwagę brak snu, nowe obowiązki i brak czasu dla siebie, nie jest niczym dziwnym, że czujesz się jak na emocjonalnej karuzeli. Wahania nastroju są całkowicie normalne, ale jeśli twoje objawy nie ustąpią po kilku tygodniach, możesz cierpieć na depresję poporodową. Wiedz jednak, że możesz zrobić wiele rzeczy, aby znowu poczuć się szczęśliwą mamą. Delikatne ćwiczenia typu Yoga lub ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała oraz bogata w składniki odżywcze dieta pomoże każdej mamie poprawić samopoczucie.

11. Zrzucenie nabytych podczas ciąży kilogramów

Po porodzie wiele kobiet doświadcza nieprzyjemnego zaskoczenia, gdy okrągłe, jędrne brzuchy ciążowe ustępują miejsca luźnej skórze i wiotkiemu brzuchowi. Chociaż niektóre kobiety bardzo szybko pozbywają się nabytych podczas ciąży kilogramów, innym przychodzi to bardzo trudno. Pozbycie się dodatkowych zapasów tłuszczu, kiedy jesteś zabieganą mamą nie jest bowiem proste. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z powolną utratą wagi po ciąży jest odpowiednia dieta, kolejnym – spersonalizowane ćwiczenia, a chyba najważniejszym krokiem będzie walka z ciągłym stresem, który ma ogromny wpływ na posiadanie przez nas idealnej sylwetki.

 Każda kobieta powinna być świadoma, że po porodzie mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania, których nie należy bagatelizować. Powinna również wiedzieć, że w większości przypadków można im zapobiec, wykonując odpowiednie ćwiczenia podczas ciąży, jak również unikając pewnych ćwiczeń oraz czynności, które mogą je wywołać.

W Get Fit Mama opracowaliśmy specjalne treningi oraz porady żywieniowe dla  przyszłych mam, dzięki którym przygotujesz swoje ciało do porodu, jak również dla świeżo upieczonych mam aby pomóc ci poradzić sobie z problemami po urodzeniu dziecka. Te spersonalizowane ćwiczenia i zdrowa dieta pomogą ci wrócić do formy i znowu cieszyć się życiem. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszymi programami.

2018-01-04T21:37:44+00:00