fbpx

9 czerwonych flag podczas ćwiczeń

Czy zdarza ci się podczas biegu, treningów czy zajęć grupowych korzystać z toalety lub pędzić do toalety zaraz po skończeniu ćwiczeń.

Czy znajome jest ci to, że skacząc na trampolinie lub skakance nie jesteś w stanie utrzymać moczu?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się dlaczego twój brzuch rośnie jak balonik podczas wykonywania brzuszków lub innych ćwiczeń, których celem jest ,,rzeźbienie’’ brzucha?

W mojej pracy z kobietami zarówno podczas treningów personalnych jak i zajęć grupowych, widzę takie sytuacje bardzo często.

O tym oraz o innych sygnałach, które wysyła ci twoje ciało aby poinformować cię, że coś jest nie tak i powinnaś przestać ćwiczyć, będzie poświęcony ten blog.

W dzisiejszych czasach kiedy tematy o zdrowiu oraz pięknej sylwetce wysuwają się na czołowe miejsce w mediach, każda kobieta stara się dbać o swoją formę. Wiele z pań zaczyna ćwiczyć samodzielnie lub uczęszcza na zajęcia grupowe czy treningi personalne. Bycie aktywnym jest bowiem jednym z elementów dbania o figurę, z czym zgadzam się w 100%.

Jak jednak zrobić aby twój powrót lub rozpoczęcie aktywności fizycznej odbyły się w sposób bezpieczny i efektywny. Aby ćwiczenia, które wykonujesz nie tylko sprawiały ci przyjemność ale przynosiły zamierzone rezultaty i co najważniejsze aby nie naraziły cię na niepożądane kontuzje.

Duża liczba kobiet jeszcze wiele lat po porodzie może nie być gotowa na to aby zacząć aktywność fizyczną. Niestety na łamach magazynów oraz w social mediach rzadko pisze się o konsekwencjach wykonywania niewłaściwych form treningu lub wykonywania ćwiczeń, do których nie jesteśmy odpowiednio przygotowane. Nasze ciało często wysyła nam sygnały, które ignorujemy narażając się na poważniejsze problemy.

Jakie czerwone flagi nie należy ignorować podczas ćwiczeń:

1. Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń.

Jest czymś co zdarza się bardzo częstą ale nie jest to rzecz normalna. Wiąże się z dysfunkcją bardzo ważnego systemu regulowania ciśnienia w jamie brzusznej, którego ja nazywam wewnętrzny cylinder. W jego skład wchodzą cztery mięśnie:

-przepona,

-mięśnie dna miednicy,

-mięsień poprzeczny brzucha,

-mięsień wielodzielny pleców.

Ciśnienie, które wytwarza się podczas biegania, skakania czy podnoszenia ciężarków przewyższa siłę tych mięśni czego konsekwencją jest nietrzymanie moczu.

2. Częste wizyty w toalecie podczas ćwiczeń lub konieczność pójścia do toalety zaraz po ich ukończeniu może również być objawem nieprawidłowego funkcjonowania wewnętrznego cylindra.

3. Brzuszek jak balonik podczas wykonywania ćwiczeń takich jak brzuszki podnoszenie nóg do góry czy ćwiczenia w pozycji deski.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że może być to spowodowane rozejściem mięśnia prostego brzucha potocznie nazywanego sześciopakiem. Jeśli będziemy wykonywać nieodpowiednie ćwiczenia lub zaczniemy wykonywać je za szybko nie damy temu mięśniowi szansy na regenerację. Będzie to wiązało się z odstającym brzuszkiem jeszcze wiele miesięcy po porodzie oraz nawracającymi bólami w plecach czy miednicy.

4. Uczucie ucisku w pochwie lub miednicy podczas ćwiczeń.

Może być spowodowane opadaniem narządów miednicy. Jeśli nasze mięśnie dna miednicy, powięzi oraz ścięgna są bardzo osłabione, nie są w stanie utrzymać ciężaru organów jamy brzusznej co powoduje ich osuwanie się. Sprawa może przybrać poważniejsze konsekwencje jeśli podczas ćwiczeń rosnące w naszym brzuchu ciśnienie będzie parło z góry na te narządy.

5. Podczas wykonywania ćwiczenia wstrzymujesz oddech.

Może być to związane z tym, że twoje ciało nie jest gotowe na ten wysiłek. Odpowiednie skoordynowanie oddechu z danym ruchem podczas ćwiczenia nie tylko sprawi, że to ćwiczenie okaże się prostsze do wykonania ale przede wszystkim wykonasz go w o wiele bezpieczniejszy dla twoich mięśni dna miednicy sposób.

6. Wykonując ćwiczenia na górne partie ciała, czujesz że barki unoszą ci się do góry oraz po zakończeniu treningu czujesz ból lub napięcie w karku i górnych plecach.

Może być to związane z oddychaniem tzw. torem piersiowym, na który często przechodzimy w ostatnich miesiącach ciąży lub kiedy jesteśmy zestresowane. Ten sposób oddychania rekrutuje mięśnie wokół naszej szyi oraz barków wywołując bóle i wzmożone napięcia.

7. Podczas ćwiczeń lub po ich ukończeniu czujesz ból w plecach lub miednicy.

Jakikolwiek ból podczas treningu zawsze oznacza czerwoną flagę i powinnaś przestać wykonywać to ćwiczenie natychmiastowo. Z kolei ból po treningach, jeśli nie jest to ból mięśni wywołany ćwiczeniami, może być spowodowany niewłaściwą techniką co często związane jest z nieprawidłową postawą ciała.

8. Pomimo ogromnych starań podczas ćwiczeń, czujesz że nie wykonujesz je prawidłowo lub czujesz inne mięśnie niż te, o których mówi instruktor.

Jest to problemem u wielu osób, które zaczynają ćwiczenia bez uprzedniego skorygowania swojej postawy. Jeśli zaczynając ćwiczenie twoje ciało nie znajduje się w optymalnej pozycji, będzie zmierzało w kierunku ,,po najniższej linii oporu’’. Czyli nieważne żeby było dobrze, ważne żeby było wykonane. Jeśli do tego dojdzie ból i dyskomfort spowodowany wadami postawy, twoje ciało znajdzie ,,drogę’’ żeby go ominąć jednak nie zawsze będzie to właściwa droga.

9. Ćwiczenia, które przed ciąża wydawały się proste sprawiają ci teraz dużo trudności i pomimo tego, że robisz je po raz kolejny nie stają się prostsze.

Nasz organizm wyposażony jest w cudowny system zabezpieczenia oraz wzmocnienia kręgosłupa i miednicy, o którym wspomniałam w punkcie pierwszym. Mowa tu o wewnętrznym cylindrze. To on daje nam siłę, dzięki której możemy podnosić ciężary, szybko biegać czy wysoko skakać. Jeśli system ten zawiedzie każdy drobny ruch będzie ogromnym wyzwaniem dla naszego ciała.

Wyżej wymienione sytuacje zdarzają się dosyć często ale jak już wspomniałam NIE SĄ CZYMŚ NORMALNYM. Wiedz , że nie jesteś sama, nie powinnaś cierpieć w ciszy lub przerwać swojego ulubionego sportu lub ćwiczeń aczkolwiek nie powinnaś ignorować tych sygnałów. Jeśli jesteś osobą, która ma do czynienia z co najmniej jedną z tych dolegliwości, wiedz że jest wiele sposobów na to aby twój powrót do formy po porodzie odbył się w sposób efektywny a przede wszystkim bezpieczny.

Get Fit Mama warsztaty oraz 8 tygodniowy kurs Mama w formie są wstępem do rozpoczęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz wiedzy, którą ci przekażemy przygotujesz się do wymagań jakie nakłada na ciało sport, trening czy zajęcia fitness.

Zaczynając kurs od skorygowania postawy, reedukacji oddechowej oraz skoordynowania pracy wszystkich mięśni wewnętrznego cylindra przejdziemy do treningów funkcjonalnych, które przygotują twoje ciało na wszelkie wyzwania związane z byciem aktywna mamą.

Jeśli jesteś zainteresowana i chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursu, proszę o kontakt.

https://getfitmama.pl/contact/

Jeśli czujesz niedosyt zapraszam na mojego bloga 🙂

https://getfitmama.pl/blog/

2018-10-17T12:05:48+00:00