fbpx

Wewnętrzna synergia naszego ciała cześć 1 – ODDECH

Wszystko zaczyna się kiedy bierzesz głęboki wdech…

Twoja przepona kurczy się i obniża i wraz z mięśniami międzyżebrowymi poszerza klatkę piersiową do przodu do tyłu i na boki . Zwiększa to pojemność płuc i obniża ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej, abyś mogła nabrać powietrze.

Obniżająca się przepona zmniejsza pojemność w jamie brzusznej co powoduje wzrost ciśnienia, które kontrolowane jest od przodu i boków przez mięśnie brzucha, od tyłu przez mięśnie pleców i od dołu przez mięśnie dna miednicy.

Podczas wydechu przepona biernie podnosi się do góry powodując zmniejszenie pojemności klatki piersiowej i zwiększenie ciśnienia ułatwiając wydech powietrza z płuc. Z kolei mięśnie brzucha, pleców i dna miednicy tworząc tzw. tłocznię brzuszną, kurczą się zmniejszając pojemność jamy brzusznej i zwiększając ciśnienie, które również pomaga opróżnić płuca(1).

Cały ten proces jest bardzo ważny dla naszego zdrowia gdyż jak wiemy człowiek może przeżyć bez jedzenia i wody parę dni natomiast bez powietrza, zaledwie parę minut. Tlen potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w naszym ciele. Jest również ważnym składnikiem w odbudowie i regeneracji naszego ciała po porodzie(2). Jest potrzebny do efektywnego działania naszych mieści i naszego mózgu. Cała mechanika oddechu nie tyko jest procesem dostarczania tlenu ale wspomaga również pracę narządów jamy brzusznej. Ten delikatny masaż, który dostarcza nam oddech, pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszego żołądka, pęcherza czy jelit. Oddech ma również wpływ  na nasze emocje i samopoczucie gdyż jego zakłócenie może wywołać: uczucie niepokoju, ataki paniki, depresje, napięcia mięśniowe bóle głowy czy uczucie zmęczenia.

Wewnętrzna synergia naszego ciała oparta jest więc o pracę przepony oddechowej, mięśni dna miednicy (nazywane również przeponą moczowo-płciową), mięśnie brzucha oraz mięśnie pleców. Muszą one dynamicznie współdziałać oraz jedno nie może wykonywać pracę drugiego. To gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie naszego ,,gorsetu”, który nie tylko zabezpiecza nasz kręgosłup ale również sprawia to, że nasz brzuch jest płaski ;).

Jeśli jeden z mięśni nie wykonuje swojej pracy drugi też uda się na urlop. Tak się dzieje w przypadku przepony i mięśni dna miednicy. Kiedy oddychamy torem piersiowym lub brzusznym nasza przepona nie jest w stanie wykonać swojego zadania co ma wpływ na pracę mięśni dna miednicy i vice versa jeśli mięśnie dna miednicy nie funkcjonują jak powinny nasza przepona również zrobi się leniwa(3).

Jeśli ten cudowny system zawiedzie i nie będziemy w stanie kontrolować ciśnienia, które wytwarza się w jamie piersiowej i brzusznej, mięśnie naszego gorsetu nie będą funkcjonować tak jak powinny i pojawią się problemy.

W okresie poporodowym, kiedy cała mechanika oddychania jest zaburzona może dojść do wielu komplikacji takich jak:

  • nietrzymanie moczu – zwłaszcza wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • opadanie narządów miednicy,
  • przepuklina,
  • rozejście kresy białej zwłaszcza w dolnej części brzucha,
  • ból w miednicy i plecach(4,5,6,7).

Ważne jest więc aby twój pierwszy program treningowy zawierał reedukacja prawidłowego oddechu torem przeponowym. Wykonując ćwiczenia oddechowe będziesz wzmacniała nie tylko mięśnie dna miednicy ale również mięśnie brzucha i pleców. Treningi prawidłowego oddechu są ważną częścią naszego 8 tygodniowego kursu – Jak bezpiecznie wrócić do formy po porodzie. Jeśli nie wiesz od czego zacząć po porodzie zapoznaj się z naszą ofertą.

Czytaj wiecej na ten temat

https://getfitmama.pl/jakie-cwiczenia-mozesz-a-nawet-powinnas-wykonywac-po-porodzie-czesc-1/

1.Postural and respiratory functions of the pelvic floor muscles.Hodges, Sapsford, Pengel; 2007.

2.A brief relaxation intervention reduces stress and improves surgical wound healing response: A randomised trial. E. Broadbend, A.Kahokehr, R.J.Booth, J.Thomas, J.A.Windsor, Ch.M.Buchanan, B. R.L.Wheeler, T.Sammour, A.G.Hill, 2011.

3.Phase-locked parallel movement of diaphragm and pelvic floor during breathing and coughing-a dynamic MRI investigation in healthy females, H.Talasz, C. Kremser, M.Kofler, E.Kalchsmid, M.Lechleitner, A.Rudisch, 2011,

4.Lung volume, intra-abdominal pressure and back pain, Grewar, McLean, 2008.

5.Diastasis Rectus Abdominis & Postpartum Health Consideration for Exercise Training, Diane Lee,

6.Your Body – Pelvic Floor and Core – Part 1, Antony Lo

7.Piston science, Julie Wiebe.

2018-10-17T12:12:28+00:00